KOTKASULGEDE MÄÄRAMINE

ÜLESANNE: MILLISTELE KOTKALIIKIDELE SULED KUULUVAD?

Määrake kolme kotkaliigi suled. Määramisel kasutage sellel lehel olevaid kotkaste fotosid.

Allpool on näha kolme kotkaliigi sulgede fotod (sabalt – tüürsuled ja tiivalt – hoosuled). Teadlased on need suled seirete käigus pesade alt korjanud.

Suled kuuluvad kolmele kotkaliigile: KALJUKOTKALE, MERIKOTKALE ja KALAKOTKALE.

Vaadake kolme kotkaliigi pilte ja võrrelge neid (värvi, mustrit jm tunnuseid) sulgedega. Iga kotkaliigi jaoks on mitu sulge. Kui arvate, et olete slaideril sule ära tundnud, siis valige liik. Korrage seda järgmise sulega, kuni olete saanud tõeliseks sulemääramise eksperdiks!

KALJUKOTKAS

Tiivasuled on kaljukotkal pikemad, sest kotkas ise on suur. Kaljukotka tiivasulgede rood on tumedad, reeglina leidub nendel ka heledamat mustrit ja noorlindudel ka valget. Kaljukotka kehasulgedel on sageli heledam muster, seda eriti sule alaosas. Sabasulg on kaljukotkal kirju (vöödiline), noortel valge ja tumepruuni otsaga. Viimane tunnus on vastupidine vana merikotka sabasulgede värvusega.

MERIKOTKAS

Merikotkal on kõikide sulgede rood heledad (valged). Sulgedel reeglina heledat mustrit pole. Tiivasuled on merikotkal pikemad, sest kotkas ise on suur. Sabasulg on merikotkal kahevärviline (ülaosas valge ja tüviku poole tumepruuni säbruga) või ka täitsa valge (eakal vanalinnul). Noorlinnu suled erinevad vanalinnust üsna olulisel määral, aga neid meil valikus pole.

KALAKOTKAS

Kalakotka tiivasulg on väiksem (lühem) kui temast suurematel meri- ja kaljukotkastel. Sule alumine osas on näha valget, mida võib segi ajada heledat värvi hiireviu sulgedega. Sabasulg on kalakotkal heledate (valgete) vöötidega, hiireviu vöödistus on tihedam ja põhitoon tumedam.